zname mk zname en
facebook flicker twitter

За целулит

Како да се справите со:
  • прекумерно внесување на храна кога сте под стрес или нервозни
  • земање на храна без потреба без чувство на глад,
  • прекумерна желба за слатки, тестенини,
  • успорениот метаболизам,
  • зголемениот апетите за време на PMS

Под површината на кожата се наоѓа тенок слој на масно ткиво. Тој слој не заштитува од трауми и помага во одржувањето на телесната температура на телото. Подолу има и друг слој на масна наслаги чии што клетки се зголемуваат при задебелување. Овој слој на масни наслаги е разделен со сврзно ткиво кое го поврзува горниот слој на кожата со подолните слоеви – муслуките. Кога сврзното ткиво ослабнува станува помалку еластично, има афинитет да се згрутчува така што пвршината на кожата добива изглед на кора од портокал т.е се појавува целулит.

Причини:

Наследни фактори, стареењето, недоволно движење, лоша циркулација, несоодветна диета, хормонални пореметување, натрупување на токсини.

И слабите жени имаат целулит.

Структурните промени се јавуваат и кај жени кои немаат поткожно масно ткиво. Со годините целулитот се зголемува, затоа што со стареењето кожата се истенчува.
Друга причина е што со возраста се намалуваат еластичните влакна кои ја држат кожата за масното ткиво.
Кожата е разлабавена и не е еластична. Многу жени ја намалуваат тежината и поткожното масно ткиво, но целулитот останува.

ОБИДЕТЕ СЕ!!!

др. Билјана Ристова
дипломиран хомеопат
075/ 586 741
e-mail: drbiba@hotmail.com

Како да се храниме?

Храна богата со витамин: Ц, Е, А, микроелементи: цинк, селен, магнезиум, растителни влакна, диета богата со зеленчук и плодови пред се свежи и зрнести. Заменете го животинското масло со растително, храна богата со лецитин, јајца и масло од кикирики. Се препорачува пиење до 2 литри вода дневно. Диетата не може да ги елиминира целулитот, но може да го спречи неговото создавање.

Сте се обиделе ли со Хомеопатија да го совладате целулитот?

НЕ ОДЛОЖУВАЈТЕ!

Сокови

Најдобри за целулитот се цитрусовите сокови, една чаша пред ручек ВИСТИНСКИ ѓавол за портокаловата кожа. Ако сакате слатки, земајте сушени плодови ОСОБЕНО сушена кајсија богата со калиум кој помага во согорувањето на целулитот. Зелениот чај ги уништува канцер клетките... Ако пиете 5 чаши зелен чај ќе изгубите 70-80 call

Грејпфрут

Редовна употреба на грејпфрут 150 ml сок дневно, може да ја намали тежината 2 kg за две недели. Грејпфрутот го намалува инсулинот, а со тоа и желбата за јадење. Колку помалку ви се јаде, толку помалце калории ќе внесувате.

Можностите на хомеопатијата:

Изборот на хомеопатските лекарства зависи од областа каде е локализиран целулитот.

Во сите случаи на целулит добро е да се спроведува едномесечно прочистување на организмот.

Особено добро е ова прочистување кај жени со хронични заболувања, проблеми на кожата, упорит запек или болна менструација.

facebook flicker twitter